bookDzięki odpowiedniej edukacji finansowej możliwe jest umiejętne oszczędzanie i pomnażanie swoich pieniędzy. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele książek, które poruszają tematy finansów. A które propozycje są szczególnie warte uwagi?

1.„Bogaty ojciec, biedny ojciec” – Robert Kiyosaki

Jest to podstawowa lektura dla wszystkich osób marzących o wolności finansowej. Autor w pierwszej części opisuje historię swojego życia, w tym biednego tatę, któremu wydawało się, że ciężka praca może doprowadzić go do bogactwa oraz bogatego ojca kolegi, który budował własną firmę i w końcu stał się jednym z najbardziej zamożnych ludzi w okolicy. Książka doskonale pokazuje różnice w sposobie myślenia obydwu mężczyzn i uczy, w jaki sposób powinno się myśleć o pieniądzach we współczesnym świecie, jak radzić sobie z finansami oraz jakie decyzje podejmować, by pomnażać swoje zyski.

2. „Finansowy ninja” – Michał Szafrański

Dobre książki o finansach to często propozycje od polskich autorów. Tak jest i w przypadku pozycji „Finansowy ninja”. Jest to swojego rodzaju podręcznik do finansów osobistych napisany prostym, przystępnym językiem i doskonale wpasowujący się w realia życia w Polsce. Po tę książkę powinni sięgnąć wszyscy, którzy chcą uporządkować i odpowiednio ukierunkować swoje finanse domowe. Jest to jedna z podstawowych pozycji, która powinna się znaleźć w biblioteczce każdej osoby interesującej się kwestią finansów.

3. „Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy postępując inaczej” – Andrzej Fesnak

Niektóre książki o finansach ukazują różnice w sposobie myślenia ludzi bogatych i biednych. Tak jest i w przypadku propozycji Andrzeja Fesnaka. Autor porusza powszechne problemy związane z postrzeganiem pieniędzy, pokazuje etapy życia finansowego, wskazuje, jak liczyć wartość netto, jak planować budżet domowy i finanse rodziny.

4. „Fastlane milionera” – MJ DeMarco

Podstawowym zadaniem książki jest rozprawienie się z doktryną bogactwa. Autor udowadnia, że powolne dochodzenie do zamożności zabiera zbyt dużo sił, ogranicza i uniemożliwia cieszenie się ze zgromadzonej fortuny. Jednocześnie podkreśla, że droga do finansowej wolności nie jest prosta. Wskazuje, w jaki sposób szukać i korzystać z życiowych szans, by jak najszybciej móc cieszyć się dostatnim życiem.

5.„Inwestuj we własny dług” – Sławomir Śniegocki

Ta książka o finansach jest podstawową lekturą dla wszystkich osób mających jakiekolwiek zadłużenia. Zawiera niezwykle konkretne wskazówki stworzone przede wszystkim z myślą o Polakach. Autor bazuje na konkretach, tłumacząc takie zjawiska jak spirala zadłużenia, wskazując zasady decydowania o tym, które długi należy spłacić najpierw, a także ucząc, jak wykorzystywać siłę pieniądza.