socialW dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatyw wobec opcji, jakie oferują banki i inne instytucje finansowe. Jedną z najbardziej interesujących opcji jest obecnie social lending – pożyczki społecznościowe. Zjawisko to jest jeszcze w naszym kraju stosunkowo nowe, jednak rozwija się coraz bardziej dynamicznie. Przeczytaj, na czym polega social lending i w jakich sytuacjach warto z niego skorzystać.

Na czym polega social lending?

Social lending to inaczej pożyczki społecznościowe, które zawierane zostają bezpośrednio między osobami fizycznymi, z pominięciem instytucji finansowych. Najczęściej odbywa się to przez portale internetowe, na których mogą skontaktować się ze sobą ludzie potrzebujący pożyczki i ci, którzy pragną zainwestować nadmiar gotówki. Poszczególne portale różnią się między sobą regulaminem i warunkami, na jakich można zawierać umowy – istnieje tu jednak bardzo duża elastyczność.

 

Dla kogo?

Portale pośredniczące w udzielaniu pożyczek społecznościowych skupiają ludzi, którzy nie chcą, lub nie mogą skorzystać z oferty banków lub innych instytucji finansowych. Aby uzyskać kredyt w banku, trzeba spełnić szereg wymogów formalnych: wykazać odpowiednią zdolność kredytową, mieć uregulowane wcześniejsze zobowiązania, nie figurować w BIK. Dokładnie sprawdzany jest również cel, na który zamierzamy przeznaczyć pieniądze.

Social lending daje pod tym względem o wiele szersze możliwości. Pożyczkę w ten sposób mogą uzyskać nawet osoby, które są już bardzo zadłużone lub nie mogą wykazać się regularnymi dochodami. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń. Może okazać się, że trafimy na ofertę o wiele bardziej atrakcyjną niż w banku – na przykład gdy spotkamy na portalu kogoś, kogo poruszy nasza historia i zechce nas wesprzeć, udzielając niskooprocentowanej pożyczki.

Czy warto?

Z pewnością w wielu sytuacjach pożyczki społecznościowe mogą stanowić atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych produktów finansowych. Warto szukać w ten sposób atrakcyjnych ofert pożyczek. Oczywiście, zawsze powinniśmy szczegółowo analizować regulaminy i zapisy w umowach oraz rozsądnie oceniać swoje możliwości spłaty.