doktorWśród polskiego społeczeństwa trudno jest znaleźć osobę, która byłaby w pełni zadowolona z publicznej służby zdrowia. Do jej największych wad zalicza się ogromne kolejki do specjalistów i wielomiesięczne oczekiwania na zabiegi bądź operacje. Alternatywą może być prywatna opieka zdrowotna. Czy warto się na nią zdecydować?

Czym jest prywatny pakiet zdrowotny

Pakiety medyczne oferowane przez prywatne placówki zdrowia cieszą się coraz większą popularnością wśród polskiego społeczeństwa – zwłaszcza tej części, która dysponuje określonymi środkami finansowymi. Prywatny pakiet zdrowotny to swego rodzaju abonament medyczny, który – w ramach wybranej oferty – zapewnia odpłatny dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistów oraz badań obrazowych i ambulatoryjnych. Zakres usług jest uzależniony od rodzaju pakietu – im jest on droższy, tym większa ilość świadczeń się w nim znajduje. Dlatego decydując się na prywatną opiekę zdrowotną, warto przeanalizować własną sytuację – wiek, stan zdrowia, posiadanie rodziny i możliwości finansowe. Większość placówek medycznych proponuje kilka wariantów pakietów zdrowotnych, których zakres (a tym samym cena) jest bardzo zróżnicowany.

Zalety prywatnej opieki zdrowotnej

Prywatny pakiet zdrowotny posiada niewątpliwie wiele zalet. Osoby korzystające z tego typu rozwiązania wśród plusów prywatnej opieki zdrowotnej wymieniają:

  • brak kolejek w dostępie do lekarzy,
  • szybkie wykonywanie potrzebnych badań,
  • swobodny dostęp do specjalistów,
  • leczenie w komfortowych warunkach,
  • wysoka jakość świadczonych usług,
  • nastawienie na pacjenta,
  • leczenie z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu,
  • możliwość umówienia wizyty w dogodnym terminie,
  • szybkie i sprawne działanie administracji,
  • wykorzystywanie nowoczesnych technologii (na przykład Internetu) do rejestracji pacjentów.

Nie bez znaczenia jest także fakt, iż prywatny pakiet zdrowotny może być wykupiony w ramach ubezpieczenia grupowego w zakładzie pracy, co zazwyczaj znacząco zmniejsza wysokość ponoszonych kosztów.

Wady prywatnych pakietów zdrowotnych

Prywatna opieka zdrowotna jest niewątpliwie bardzo korzystna dla pacjenta. Jednak posiada też kilka wad. Jednym z podstawowych minusów jest jej koszt, który – w zależności od wariantu – może wynieść nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Kolejną wadą jest fakt, iż najtańsze pakiety zdrowotne obejmują zazwyczaj jedynie podstawowe usługi, a za każdą kolejną konsultację bądź badanie należy ponosić dodatkowe koszty. Jednocześnie należy podkreślić, iż prywatne pakiety zdrowotne nie są w stanie zastąpić publicznej służby zdrowia, gdyż niektóre usługi – takie jak hospitalizacja bądź ratownictwo medyczne – bardzo rzadko wchodzą w ich zakres.

Prywatna opieka zdrowotna niewątpliwie staje się coraz bardziej popularna. Wprawdzie abonamenty medyczne oferowane przez prywatne placówki służby zdrowia nie należą do tanich, to jednak w niektórych przypadkach warto rozważyć ich zakup – zwłaszcza wtedy, gdy regularnie korzysta się z leczenia prywatnego. Jednak aby prywatny pakiet zdrowotny okazał się korzystny (pod względem jakościowym i finansowym), należy dobrać go do własnych potrzeb.

Źródło:
http://biznesowypunktwidzenia.pl/prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne/