finanseCo zrobić, gdy mamy kilka zobowiązań finansowych i nie dajemy sobie rady z ich spłatą? Jak obniżyć sumę comiesięcznych rat, a jednocześnie otrzymać dodatkową gotówkę? Rozwiązaniem w takich sytuacjach może być kredyt konsolidacyjny. Kiedy warto z niego skorzystać i na co należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Połącz kilka długów w jeden

Jak wynika z danych GUS, niemal 40% polskich rodzin spłaca przynajmniej jeden kredyt. Pożyczone pieniądze przeznaczamy nie tylko na zakup samochodu lub mieszkania, lecz także na opłacenie bieżących wydatków. Zdarza się jednak, że mamy więcej niż jedno zobowiązanie finansowe. Bierzemy pożyczkę na remont mieszkania, następnie decydujemy się na otwarcie limitu debetowego na koncie oraz zaczynamy korzystać z karty kredytowej. Szybko okazuje się, że spłata poszczególnych rat zaczyna przerastać nasze możliwości finansowe. Dodatkowo musimy pamiętać o terminach spłaty poszczególnych zobowiązań, a za każdy dzień zwłoki naliczane są odsetki. Jeśli tracimy kontrolę nad naszym zadłużeniem, warto pomyśleć o połączeniu wszystkich kredytów w jeden. Właśnie na tym polega konsolidacja. Zaciągamy kredyt na taką kwotę, aby starczyła na spłatę naszych dotychczasowych zobowiązań. Oddajemy do banku jedną ratę, która zazwyczaj jest niższa niż suma naszych poprzednich rat.

 

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy nie radzimy sobie z terminową spłatą kilku mniejszych zobowiązań. Dzięki połączeniu ich w jeden, większy kredyt zyskujemy m.in.:

  1. Mniejszą miesięczną ratę – kiedy staramy się o kredyt konsolidacyjny, musimy przedstawić wszystkie dokumenty potwierdzające nasze dotychczasowe zobowiązania. Rata skonsolidowanego zadłużenia jest obliczana w taki sposób, aby była niższa niż suma rat, które spłacaliśmy do tej pory. Jest to duże odciążanie dla naszego budżetu.
  2. Dłuższy czas na spłatę długu – w związku z tym, że rata nowego zobowiązania jest niższa, wydłuża się termin jego spłaty.
  3. Dodatkową gotówkę na dowolny cel – wiele banków oferuje kredyt konsolidacyjny na większą kwotę niż suma zobowiązań, które musimy uregulować. Otrzymane pieniądze pozwolą nam podreperować budżet bez konieczności barania kolejnej pożyczki.
  4. Jeden termin na opłacenie raty – bank pokryje wszystkie nasze długi, a my musimy dopilnować spłaty jednej raty w miesiącu. To duże wygodniejsze rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które zapominają o terminach spłaty poszczególnych zobowiązań.

Pamiętajmy, że chociaż kredyt konsolidacyjny ma wiele zalet, z reguły jest to droższe zobowiązanie niż te, które spłacaliśmy dotychczas. Jednocześnie dzięki niższej racie mamy szansę spłacić nasze zadłużenie w całości. Przed podpisaniem umowy należy więc dokładnie obliczyć, ile wyniesie całkowity koszt nowego zobowiązania oraz, czy w naszym przypadku, jest to rozwiązanie korzystne.