ogródWiosna rozpoczęła się na dobre, dlatego przyszedł czas na zrobienie porządku w domu i ogrodzie. Niestety prace w ogrodzie, choć dla wielu osób przyjemne, bywają również bardzo kosztowne. Co zrobić, aby wiosenne porządki nie zrujnowały naszego budżetu?

Przygotuj zbiornik na deszczówkę

Każdy, kto posiada ogród wie, ile wody potrzeba do jego pielęgnacji. Wiosna i lato to okres, w którym rośliny potrzebują największego nawodnienia, co przekłada się na wysokość rachunków. Zużycie wody w ogrodzie możemy częściowo ograniczyć poprzez przygotowanie zbiornika na deszczówkę. Najczęściej jest to po prostu drewniana beczka wyłożona folią w celu ochrony przed mrozem. Zbiornik możemy pomalować na dowolny kolor, aby pasował do aranżacji ogrodu i służył jako ozdoba. Pojemniki na deszczówkę łatwo się składa, dlatego zimą nie ma problemu z ich przechowywaniem. Aby woda pozostała czysta i nie osadzały się na niej glony, warto zainstalować pokrywę, która dodatkowo zapewni bezpieczeństwo bawiącym się w ogrodzie dzieciom i zwierzętom.

Automatyczne podlewanie zamiast ręcznego

Innym sposobem na zmniejszenie ilości zużywanej w ogrodzie wody, jest wykorzystanie systemu automatycznego nawadniania. W zależności od wielkości ogrodu, rodzaju i ułożenia roślin, należy wybrać odpowiednie zraszacze, mikrozraszacze i linie kroplujące. System do nawadniania możemy zainstalować samodzielnie lub zlecić to zadanie profesjonalnej ekipie. Niestety, koszt takiego rozwiązania jest dość wysoki (nawet kilkanaście tysięcy złotych), ale pozwoli nam zmniejszyć ilość zużywanej wody nawet o połowę. Dodatkowo zaoszczędzimy czas, który musielibyśmy przeznaczyć na ręczne podlewanie.

Wykorzystaj metody naturalne

Preparaty chemiczne, dostępne w sklepach ogrodniczych są skuteczne i wygodne w użyciu, ale równie dobrze możemy samodzielnie przygotować środki do pielęgnacji naszych roślin. Ekologiczne nawozy są znacznie tańsze i bezpieczne dla naszego zdrowia (jeśli stosujemy je do uprawy warzyw i owoców). Z czego możemy przygotować ekologiczny nawóz? Aby dodać roślinom energii, wystarczy że do ziemi dosypiemy łyżkę fusów po kawie i delikatnie je wymieszamy. Skorupki jajka ułożone w wierzchniej warstwie ziemi, w której posadziliśmy róże, spowodują, że kwiaty będą odżywione i mocne. Pamiętajmy również, że domowe resztki możemy w łatwy sposób przerobić na kompost. Wystarczy, że do specjalnego pojemnika wrzucimy obierki, zużyte torebki herbaty, kartony po jajkach (pozawalają ograniczyć nieprzyjemny zapach) i trochę ziemi. Po pewnym czasie kompost zacznie dojrzewać. Sprawdzi się doskonale w trakcie upraw roślin balkonowych, w przydomowym ogródku i na działce.