euroPłacisz raty pożyczek i rachunki w terminie? Zacznij zbierać pozytywne wpisy w BIG-u, dzięki którym będziesz mógł zawierać umowy na korzystnych warunkach, zwiększysz swoje szanse na wyższy kredyt lub otrzymasz dłuższy czas na uregulowanie należności.

Większa wiarygodność płatnicza

Wyobraź sobie następującą sytuację. Przechodzień na ulicę pyta cię, czy pożyczysz mu 100 zł. Wbrew zapewnieniom, że nieznajomy spłaci dług, z pewnością nie zgodzisz się na udzielenie pożyczki. Powód jest prosty. Nic nie wiesz na temat osoby, która cię zaczepiła, dlatego nie masz pewności, że odzyskasz pieniądze. A teraz pomyśl, że o taką samą przysługę prosi cię dobry kolega z pracy. Znacie się od kilku lat, już kilkukrotnie ratowałeś przyjaciela w potrzebie i zawsze zwracał pożyczoną sumę.

Podobną analizę przeprowadza bank, zanim udzieli ci kredytu. Sposobem, aby cię “poznać” i dowiedzieć się, jak dotychczas radziłeś sobie ze spłatą długów, jest Rejestr Dłużników prowadzony przez biuro informacji gospodarczej (BIG). Jeśli w BIG-u znajdują się pozytywne informacje na twój temat, oznacza to, że jesteś wiarygodnym płatnikiem. Bank chętniej obniży ci wysokość prowizji lub zgodzi się rozłożyć zobowiązanie na większą ilość rat.

Lepsze warunki umów

BIG gromadzi i przechowuje nie tylko informacje dotyczące pożyczek, lecz także wszelkich zobowiązań potwierdzonych umową. Oznacza to, że pozytywny wpis w BIG-u możesz uzyskać zarówno za terminowo opłaconą ratę kredytu, jak i systematycznie regulowane rachunki za gaz, internet lub telefon. Co musisz zrobić, aby w BIG-u znalazła się pozytywna informacja na twój temat? Wystarczy, że znajdziesz w internecie specjalny wniosek, wypełnisz go i przekażesz swojemu usługodawcy. Wierzyciel ma obowiązek umieścić pozytywny wpis w ciągu 14 dni od daty otrzymania wniosku. Dla przedsiębiorców terminowi płatnicy są doskonałymi partnerami biznesowymi. To dlatego osoby regulujące należności na czas mogą się ubiegać o korzystne warunki umów abonamentowych.

Jak widzisz, budowanie pozytywnej historii płatniczej jest bardzo proste, a może ci przynieść wiele korzyści. Co najważniejsze, spłacając swoje długi na czas, masz pewność, że nie posiadasz żadnych zaległości płatniczych, co sprawia, że śpisz spokojnie i nie martwisz się o swoje finanse.