czarna_lista

Nie spłacałeś swoich zobowiązań finansowych w terminie i obawiasz się, że Twoje nazwisko trafi na czarną listę? Czym jest rejestr osób zadłużonych? Kto i kiedy może Cię do niego dopisać? Odpowiadamy.

Rejestr Dłużników

“Czarna lista” to potoczne określenie Rejestru Dłużników, prowadzonego przez BIG (biuro informacji gospodarczej). W związku z tym, że w Polsce funkcjonują cztery BIG-i (BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów,  Rejestr Dłużników ERIF oraz Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej) a każde z nich prowadzi własną czarną listę nasze nazwisko może się pojawić we wszystkich rejestrach jednocześnie.

Kiedy trafisz na czarną listę?

Wydaje Ci się, że na czarną listę trafisz za niepłacone latami rachunki albo olbrzymie kwoty zadłużenia? Nic bardziej mylnego. Wystarczy, że nie uregulowałeś należności na kwotę minimum 200 zł przez co najmniej 60 dni, aby usługodawca mógł wpisać Twoje dane do Rejestru Dłużników. Postawą do umieszczenia Twoich danych w rejestrze jest umowa, dlatego na czarną listę możesz trafić za nieuregulowany czynsz, a nawet zaległy rachunek za telefon. Niestety, bardzo często zapominamy o zrobieniu opłati na czas, albo wydaje nam się, że zwłoka nie przysporzy nam kłopotów. Warto jednak systematycznie regulować swoje zobowiązania, tym bardziej, że niektóre BIG-i dają możliwość umieszczania wpisów pozytywnych – za terminowe opłacanie należności.

Czy bać się “czarnej listy”?

Dostęp do Rejestru Dłużników mają banki, ale też firmy usługowe, operatorzy sieci komórkowych oraz dostawcy internetu. Jeśli Twoje dane znajdą się na na czarnej liście, usługodawca może nie zaoferować Ci korzystnych warunków umowy albo w ogóle odmówić jej podpisania. Dla banku osoby, które figurują w rejestrach BIG-u nie są wiarygodnymi płatniami, dlatego niechętnie przydziela się im kredyty i pożyczki. Jak widać konsekwencje z wpisania Twoich danych na czarna listę mogą być dotkliwe, dlatego warto płacić wszystkie rachunki na czas.