eyeSoczewki kontaktowe to popularna alternatywa dla okularów. Skutecznie korygują wady wzroku, nie zmieniając przy tym wyglądu użytkownika. Łatwość w używaniu oraz dyskrecja sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się zamienić swoje szkła właśnie na soczewki. Czym się kierować przy ich wyborze? Czy możemy dokonać go sami? I wreszcie, czy będziemy potrzebowali chwilówki, aby za nie zapłacić? Oto kilka praktycznych porad.

Badanie wzroku

Pierwszym krokiem, jaki warto podjąć, jest wizyta u lekarza specjalisty. Ten sprawdzi, czy nasze oczy są zdrowe oraz czy nie występują przeciwwskazania do noszenia soczewek. Następnie określi wadę wzroku, spyta o nasze oczekiwania i na tej podstawie dobierze odpowiednie soczewki. Pierwsze soczewki, tak zwane próbne, zakładane są w gabinecie na około pół godziny. Po tym czasie lekarz sprawdza reakcję oczu, a także dopasowanie soczewki. Jeśli wszystko jest w porządku, można przejść do nauki korzystania z nich. Jest to o tyle ważne, że soczewka nie może ulec zabrudzeniu ani uszkodzeniu przed założeniem, a delikatna struktura wymusza ostrożne obchodzenie się z nią. Teraz specjalista zaproponuje parametry soczewek odpowiednie dla nas. Warto trzymać się wytycznych, a w razie chęci zmiany najpierw skonsultować się z lekarzem. Powodem jest dokładne dopasowanie soczewek do wady, zupełnie jak w przypadku okularów.

Typy soczewek

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów soczewek. Możemy podzielić je na grupy, opierając się na długości użytkowania:

Jednodniowe – inaczej jednorazowe. To najbardziej popularny rodzaj soczewek, głównie ze względu na zachowanie wysokiego poziomu higieny oka. Każdego ranka zakładamy nową parę, która wieczorem po prostu ląduje w koszu. Istotnym aspektem jest wygoda – jednorazowe soczewki nie wymagają konserwacji czy czyszczenia specjalnymi płynami. To idealne rozwiązanie dla użytkowników okularów, którzy od czasu do czasu chcieliby skorzystać z soczewek. Opakowanie wystarczające na 15 dni użytkowania kosztuje około 40 zł, więc całkowity miesięczny koszt soczewek wyniesie 80 zł.

Częstej wymiany – to grupa soczewek, które można używać przez kilka lub nawet kilkanaście dni. Zalecana jest częsta wymiana ze względów zdrowotnych (układ immunologiczny może rozpoznać białka osadzone na soczewkach jako obce i wywołać infekcję). Wykonane są z materiałów przyjaznych dla oka oraz przepuszczających tlen. To rozwiązanie sprawdzi się, jeżeli spodziewamy się nosić soczewki przez wiele godzin dziennie albo zdarza nam się zasnąć bez ich zdejmowania. Tutaj miesięczny koszt użytkowania to około 30 zł, wliczając zakup płynu do pielęgnacji soczewek.

Konwencjonalne – przeznaczone do najdłuższego używania – ich minimalna trwałość to pół roku. Konieczne jest zdejmowanie ich przed snem. Wymagają starannej pielęgnacji i regularnego czyszczenia, tak, by mimo upływu czasu zachować higienę użytkowania. Są stosunkowo rzadko wybierane, zazwyczaj w sytuacjach, gdy niemożliwe jest dobranie soczewek częściej wymienianych. Ich koszt miesięczny to około kilkunastu złotych, po dokupieniu płynu do czyszczenia zapłacimy kilka złotych więcej.

Aby soczewki dobrze służyły nam przez cały okres użytkowania, warto o nie odpowiednio dbać. Jeśli zależy nam więc na czasie i wygodzie, zapytajmy specjalistę o odpowiedni model jednodniowy. Dzięki dopasowaniu soczewek do indywidualnych potrzeb będziemy mogli cieszyć się zdrowiem naszych oczu.