photographerSztuka doskonałej fotografii to nie tylko umiejętność dostrzegania obiektów czy chwil, które warto utrwalić. To również znajomość podstawowych technik, które pozwolą na stworzenie zdjęcia idealnego pod względem technicznym. Jakie techniki fotografowania warto opanować, by móc operować większymi możliwościami, niż te, które daje tryb automatyczny?

Rozmycie tła, ruchu i zoom

 

Wymienione techniki fotografowania nie wymagają nadzwyczajnych umiejętności, zaś pozwalają uzyskać ciekawy i niecodzienny klimat zdjęcia. Rozmycie tła da niezwykły efekt w portrecie. Wystarczy tylko wykorzystać tryb preselekcji przysłony, by otrzymać pożądaną głębię ostrości. Dzięki temu obiekt wyróżni się z tła. Interesujący skutek daje także użycie czasu otwarcia migawki podczas fotografowania ruchu ulicznego. Rozmycie ruchu to pomysł na idealne zdjęcie obiektu, który niełatwo ująć. Z kolei zoomowanie w trakcie ekspozycji da fotografiom, szczególnie natury, ale także na przykład architektury czy krajobrazów ciekawy klimat.

 

Zatrzymanie ruchu fleszem, panoramowanie 

 

Jakie techniki fotografowania pozwolą ukazać zwykłe przedmioty i wydarzenia w sposób niecodzienny i kreatywny? Na przykład użycie flesza, który emituje światło przez część sekundy, pozwala niejako zamrozić ruch i ukazać na zdjęciu chwile niedostrzegalne gołym okiem. Podczas fotografowania wydarzeń trudni zachować ich dynamikę. Pomoże w tym ustawienie sprzętu w tryb priorytetu czasu. Umożliwia to wybór czasu naświetlania dostosowanego do sytuacji, na przykład tego, z jaką prędkością porusza się obiekt, który będzie fotografowany. Długie czasy otwarcia migawki pozwalają ciekawie rozmyć obiekty, które w naturalny sposób poruszają się, takie jak zachmurzone niebo, tafla wody, liście czy trawa. Przy robieniu zdjęć z ekstremalnie długim czasem otwarcia migawki, najlepiej jest zdecydować się na wybór czasu, kiedy istnieje najmniejsze ryzyko prześwietlenia zdjęcia. Wtedy nie będzie konieczności nakładania filtru na obiektyw.