narciarstwoNarty mają nieprawdopodobną moc, raz założone oczarowują i stają się pasją na całe życie. Miłośnicy dwóch desek już od wczesnej jesieni przygotowują się do sezonu. Narciarstwo to sport dla całej rodziny, dlatego też na stokach nie brak kilkuletnich dzieci. Podpowiemy jak wybrać narty dla dziecka.

 

Używany czy nowy?

Właściwy dobór nart jest istotny nie tylko podczas nauki dziecka, które dosłownie stawia pierwsze kroki na deskach, ale także tego, który pierwsze lekcje ma za sobą. Panuje przekonanie, że dziecko może jeździć na starszym sprzęcie, bo według niektórych „szybko wyrasta i szkoda inwestować”, tymczasem po największy błąd, który zdecydowanie utrudnia dzieciom czerpanie przyjemności z białego szaleństwa. Jeśli chcemy, by maluch pokochał ten sport, sprawę wyboru sprzętu należy potraktować poważnie.

Biorąc pod uwagę, że najczęściej dzieci rozpoczynają naukę jazdy na nartach po 4 urodzinach – niektóre jeszcze wcześniej – trzeba solidnie przygotować się do współnego wyjazdu. Istotą jest każdy element wyposażenia, który powinien być perfekcyjnie dopasowany do malucha. Dobry sprzęt sportowy jest najlepszym miejscem do zakupów. Oczywiście, dziecko powinno towarzyszyć nam podczas zakupów i dokonać wszystkich koniecznych przymiarek.

 

Buty narciarskie dla dziecka — najważniejszy element

Wiele prawdy jest w twierdzeniu instruktorów i znawców narciarstwa, że buty narciarskie to spora część sukcesu. To od nich zaczyna się poczucie komfortu, stabilizacji i bezpieczeństwa. Wiele zależy od wieku dziecka. Maluchom do 5 roku życia kupujemy buty z niewysokimi cholewkami, miękką skorupą i jedną klamrą. Maluchy od 6 do 10 roku życia mogą mieć buty zapinane na 2 klamry, a starsze mogą wybrać buty z grupy „junior”. Nastolatki nie powinny wybierać butów dla dorosłych — chyba, że budowa stopy na to pozwala. Tutaj w większości przypadków także powinny zostać dopasowane buty juniorskie z miękką cholewką i węższą obudową palców. Zbyt duży luz w bucie powoduje dyskomfort i zdecydowanie utrudnia naukę oraz samą jazdę.

 

Narty dla dziecka

Podobnie jak buty, także i narty dobieramy w zależności od wieku i wzrostu dziecka. Pod żadnym pozorem narty nie mogą być za długie, ponieważ to uniemożliwi naukę. Pierwsze narty (3- 5 lat) powinny być dobrze wytaliowane i krótkie, a więc oscylujące pomiędzy 60 a 80 cm. Starszym dzieciom kupujemy narty dobierając ich długość do wzrostu. Najprostszym sposobem jest odjęcie 25 cm od wzrostu młodego narciarza lub przymierzenie nart do dziecka. Deski powinny sięgać do pachy. Oczywiście, można pokusić się o dłuższe narty — tylko w przypadku pociech, które już jeżdżą — ale musimy pamiętać, że będą one bardziej wymagającym w jeździe sprzętem, który posłuży przez 2 – sezony.

 

Starsze dzieci mogą wybierać narty nie tylko dłuższe, ale i charakterem przypominające racingowe. Nie mniej nadal powinny one znajdować się w grupie juniorskiej, która proponuje lżejsze i łatwiejsze w prowadzeniu deski.