finanseBez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz naukę na uczelni wyższej, czy wracasz na studia po wakacyjnej przerwie, umiejętność planowania wydatków z pewnością ci się przyda. Dowiedz się, jak przygotować domowy budżet, aby niczego w nim nie zabrakło.

Określ swoje przychody

Budżet to najprościej mówiąc bilans zysków i strat. Idealnie jest wówczas, gdy pieniądze, które posiadasz, starczają ci na sfinansowanie wszystkich bieżących wydatków. Z reguły jednak potrzeby studentów są znacznie większe niż otrzymywane przez nich dochody. Żacy, zwłaszcza ci pierwszoroczni muszą liczyć na pomoc finansową rodziców, ewentualnie korzystają z kredytu studenckiego. Z czasem studenci poszukują dorywczego lub stałego zajęcia, płatnych praktyk oraz staży, przez co kwota, jaką mają co miesiąc do dyspozycji rośnie. Jeśli podjąłeś już pracę, otrzymujesz stypendium lub inne świadczenie, oblicz ile dokładnie wynosi twój przychód. Weź pod uwagę także niewielkie sumy, jakie otrzymujesz za udzielanie korepetycji bądź opiekę nad dzieckiem sąsiadki. Dochody spisz na kartce lub w elektronicznym arkuszu kalkulacyjnym. Możesz też skorzystać z aplikacji mobilnej, która znacznie ci ułatwi późniejsze zapisywanie wydatków.

 

Spisz wydatki stałe

Wiesz już, ile wynosi twój miesięczny dochód, czas określić jaka kwota jest ci potrzebna na sfinansowanie wszystkich wydatków. Zacznij od ustalenia wysokości opłat stałych, takich jak czynsz za mieszkanie lub akademik, rachunek za telefon i internet, czesne za studia (jeśli studiujesz zaocznie), bilet miesięczny oraz przejazdy do domu rodzinnego. W związku z tym, że większość tych zobowiązań jest potwierdzona umową, pamiętaj, aby regulować je w pierwszej kolejności. Unikniesz w ten sposób zaległości płatniczych a tym samym odsetek za zwłokę.

 

Przeanalizuj koszty utrzymania

Spisywanie wszystkich wydatków może być początkowo nieco uciążliwe, jednak z czasem “wejdzie ci w krew”. Najlepiej podzielić bieżące opłaty na kategorie np. ubrania, chemia/kosmetyki, żywność, rozrywka. Ważne, aby na twojej liście nie zabrakło nawet drobnych zakupów robionych spontanicznie w trakcie drogi na uczelnię. Osoby, dla których notowanie każdej wydanej złotówki wydaje się zbyt męczące, mogą zbierać paragony i na koniec dnia podsumowywać swoje zakupy. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z konta, które posiada aplikację do zarządzania naszymi funduszami. Każda transakcja zostaje wówczas automatycznie przydzielona do określonej kategorii.

 

Poszukaj oszczędności

Zsumowanie przychodów i wydatków to dopiero pierwszy krok na drodze do skutecznego zarządzania swoimi finansami. Drugim, znacznie trudniejszym zadaniem jest analiza wydatków i rezygnacja z tych rzeczy, które nadwyrężają nasz miesięczny budżet. Sprawdź, która kategoria opłat pochłania najwięcej twoich środków. Następnie przemyśl, co możesz zrobić, aby zaoszczędzić na kosztach utrzymania. Czasami wystarczy drobna zmiana nawyków, aby w twoim portfelu zostało dodatkowe kilkadziesiąt złotych.

Dokładnie zaplanowałeś budżet, ale zaskoczył cię niespodziewany wydatek? Rozwiązaniem może być pożyczka gotówkowa od ręki. Dowiedz się, jak pożyczać bezpiecznie.