boyPowszechna jest opinia, że większość Polaków nie odkłada pieniędzy na przyszłość swoich dzieci. Potwierdzenie znaleźć można chociażby w badaniach, według których ponad połowa gospodarstw domowych nie posiada oszczędności. Tymczasem warto już od narodzin dziecka zacząć myśleć o tym, jak w przyszłości wspomóc je finansowo. Tym bardziej, że możliwości jest naprawdę wiele.

 

Konta oszczędnościowe

To doskonały sposób dla osób, które nie mają dużej wiedzy na temat oszczędzania. Konta oszczędnościowe mogą być świetnym początkiem nawet w przypadku niewielkiej kwoty. Wystarczy samodyscyplina i systematyczność, by oszczędzić dostateczną ilość pieniędzy. Tym bardziej, że korzystanie z takiego konta jest niezwykle proste – istnieje na przykład możliwość ustawienia przelewu na określoną kwotę w dniu po wpłynięciu wpłaty. Dodatkowo można utrudnić dostęp do odkładanych środków, wybierając inny bank niż ten, w którym ma się główny rachunek.

 

Lokata

To jeden z najprostszych, a jednocześnie bezpiecznych sposobów na oszczędzanie. Lokaty sprawdzą się w sytuacji, w której rodzice mają do zainwestowania jednorazowo większą sumę pieniędzy –  przewidziane są na krótki okres i zazwyczaj nie można dokładać do nich nowych środków.

 

Obligacje skarbowe

Oszczędzanie może okazać się niezwykle proste także dzięki obligacjom skarbowym. Jest to bezpieczny sposób oszczędzania, ponieważ stoi za nim zobowiązanie budżetu państwa. Obligacje skarbowe to bowiem nic innego jak papiery wartościowe sprzedawane przez Ministra Finansów. Pieniądze są pożyczane, a następnie zwracane wraz z należytymi odsetkami w określonym czasie. Co więcej, dla beneficjentów programu 500+ zostały stworzone specjalne, atrakcyjniej oprocentowane obligacje.

 

Polis posagowa

Innym sposobem na oszczędzanie dla potomnych jest polisa posagowa. Po ukończeniu osiemnastego roku życia dziecko otrzyma kwotę w wysokości sumy ubezpieczeniowej, która uprzednio została określona w umowie. Co więcej, jeśli rodzice umrą, dziecko otrzyma sumę ubezpieczenia bez względu na swój wiek.

Fundusz inwestycyjny

To kolejna atrakcyjna forma oszczędzania. Fundusze inwestycyjne działają w taki sposób, że rodzic zobowiązany jest w ciągu roku wpłacić określoną sumę w formie jednorazowej wpłaty albo w ratach. Zazwyczaj umowa trwa klika lat z możliwością przedłużenia.